Tmavé pečivo – je opravdu zdravější?
Mezi velmi oblíbené a zároveň často diskutované a sporné potraviny u nás patří pečivo. Diskutuje se o něm nejen ve světě fitness, ale i v souvislosti s lidskou výživou jako takovou. Mnoho lidí si bez něj svůj jídelníček nedokáže představit. Někdo jej jí téměř po celý den, jiný třeba pouze k snídani. Otazníky ale vystávají nejen s tématem bezlepkové diety. Mnoho lidí sáhne raději po celozrnném nebo tmavém pečivu, ve snaze udělat pro sebe něco správného. Jak je to s tmavým a bílým pečivem? Je zdravé nebo je to jen mýtus?
Bílé versus tmavé
Určitě je dobré se vyhýbat bílému pečivu. V dnešní době už to není žádná novinka a mnoho lidí v obchodě instinktivně sáhne po tmavším chlebu, rohlíku či housce. Tmavé pečivo by mělo být vyráběno z tmavé mouky, to zní logicky. Věděli jste ale, že většina tmavého pečiva prodávaného u nás je připravováno ze směsí, do kterých se jednoduše přidají barviva (ač neškodná) jako čekanka a karamel, které změní barvu směsi ze světlé na tmavou? Takových výrobků najdeme na pultech obchodů velké množství. Základním příkladem může být tmavý toustový chléb. Aby toho nebylo málo, mnoho těchto produktů obsahuje opravdu mnoho „éček“, tedy přídatných a pomocných látek při výrobě, které se zdravou výživou nemají nic společného.
Jak tedy vybírat?
U tmavého pečiva čtěte informace, které jsou k němu k dispozici, a zapojte i vlastní uvažování. Pokud požadujete pečivo celozrnné, ve složení by logicky měla být celozrnná mouka, u většiny tmavého pečiva ale najdete pouze „mouka“. Pokud pečivo příliš tmavé a vypadá tak nějak na první pohled nepřirozeně a podezřele, je zpravidla dobarvované. Pečivo dokáže přirozeně ztmavit do určité míry pouze mouka žitná. Vše ostatní je uměle dobarvováno. Přednost dejte takovému pečivu, ve kterém jsou viditelná zrnka a také vločky.
Jaké jsou kategorie pečiva (stanovené zákonem):
- Pšeničné: Výroba a zpracování jsou snadné a rychlé s nízkými náklady, obsahuje ale minimum zdraví prospěšných látek.
- Žitné: Vyrábí se ze žitné mouky, která má schopnost výrobek do určité míry ztmavit, ovšem ne tak moc, jak jsme z regálů s dobarvovaným pečivem zvyklí.
- Celozrnné: Vzniká z celozrnné mouky, obsahující celá zrna včetně slupek. Má vysoký obsah vlákniny a je zdraví nejprospěšnější. Obsah celozrnné mouky musí být minimálně 80%.
- Vícezrnné: Vyrábí se z více druhů obilovin (například pšenice, oves nebo žito). Pro toto označení ale stačí obsah 5% této jiné a prospěšnější mouky.
- Speciální: Zde patří třeba pečivo sójové, bramborové nebo luštěninové.
Proč dát přednost celozrnnému výrobku?
Bílé pečivo se vyrábí z bílé mouky. Ta obsahuje pouze vnitřní část zrna, bez slupek. Člověk se ochuzuje o vlákninu a mnoho dalších cenných látek, které jsou obsaženy právě v obalech zrna. Bílá mouka má pouze nízkou výživovou hodnotu a bílé pečivo je typické vysokým glykemickým indexem. Nedodá vašemu tělu nic cenného, jen na velmi krátkou dobu zasytí. Přijatá energie se ale snadno ukládá do tukových zásob. Navíc dostanete brzo opět hlad.
Když už se snažíte žít zdravěji, věnujete čas sportu a rádi byste se i lépe stravovali, určitě stojí za to se zamyslet i nad pečivem, které přece jen u většiny z nás tvoří významnou část jídelníčku. Vyberte si raději výrobek celozrnný a ne obarvené náhražky, které vašemu tělu nic nedají. Uvidíte, že si pro to brzo vypěstujete cit a už se nestane, že byste v obchodě sáhli po špatném produktu.