Chemická svinstva versus živiny síly II.

Jezte opravdové jídlo, jednoduché a přirozeně vypadající, to co je na naší planetě desítky let. Pokud se budete stravovat tak, jak to pro vás vymyslela příroda, zapne se vám metabolismus a vaše tělo začne pracovat pro vás. Konzumací bio potravin sice nejste 100% chráněni před endokrinními distruptory, ale pořád je to lepší než chemie. Obnovte ve stravě živiny síly, které

  1. výrazně ovlivňují kvalitu a délku života, vyhnete se tak o 50% méně nemocem
  2. vám pomohou udržet zdravou váhu, vaše hormony budou fungovat správně.

Je to vaše volba!

Živiny síly č. 1: Luštěniny

Nejlepší volbou jsou červené fazole. Obsahují nejlepší druhy uhlohydrátů a jsou nejbohatším zdrojem rozpustné vlákniny, která kontroluje hladinu krevního cukru. Také mají rezistentní (odolný) škrob, jenž příznivě působí proti systémovému zánětu, rakovině a „špatným“ mikrobům ve střevě. Po škrobu z fazolí se cítíme nasycenější, ukládáme méně tuku, snižuje se nám hladina cholesterolu a zlepšuje se naše celková citlivost na inzulin. Fazole mají vysoký obsah zinku, vitaminů skupiny B a ty zvyšují tvorbu testosteronu.

Živiny síly č. 2: Cibuloviny

Nejlepší volbou je česnek. Cibuloviny neuvěřitelně čistí tělo, stimulují tvorbu glutathionu, jehož působení je důležité hlavně v játrech, kde pomáhá odstranit léky a jiné chemikálie. Cibule ničí volné radikály, působí proti obezitě a diabetu. Česnek pomáhá snižovat cholesterol, ale zvyšuje HDL. Pórek má to nejlepší z česneku a cibule, obsahuje mangan stabilizující krevní cukr a vlákninu na udržení stálé hladiny inzulinu. (Česnekový pach z dechu odstraníme rozžvýkáním snítky petržele nebo máty po jídle).

Živiny síly č. 3: Bobuloviny

Nejlepší volbou je bobulové ovoce. Má vysoké množství ochranných vlastností jako víno a čokoláda, ale netloustne se po něm a nemá v sobě kofein. Toto ovoce obsahuje látky směrující geny pro spalování tuku správným směrem. Zde však dejte přednost bio kvalitě, bobuloviny jsou nejvíce napěchovány pesticidy. Nebo si je natrhejte sami a zamrazte. Černý rybíz má mimořádně vysokou koncentraci antokyanů a často roste divoce.

Živiny síly č. 4: Maso a vejce

Nejlepší volba je aljašský divoký losos. Maso a vejce jsou nejlepším zdrojem aminokyselin potřebných k budování svalů. L-arginin je pro tvorbu bílkovin a růstového hormonu v těle. Tyrozin udržuje naši chuť k jídlu v mezích, snižuje tělesný tuk a podporuje zdravou činnost štítné žlázy/hypofýzy/nadledvin. Leucin pomáhá všem hormonům fungovat lépe. Celé vejce obsahuje skoro všechny esenciální vitaminy a minerály, které tělo potřebuje, k úplné dokonalosti mu chybí jen vitamin C. Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, je rovněž zdrojem selenu mimořádně důležitého pro štítnou žlázu a vitaminu D pomáhajícího chránit svaly. Je také dokonalou potravinou při PMS. Jedna porce vám dodá obrovské množství tryptofanu, která zklidňuje a navozuje dobrou náladu.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Živiny síly č. 5: Barevné ovoce a zelenina

Nejlepší volbou jsou rajčata. Dostanete celé spektrum fytoživin, z nichž každá má zvláštní příznivé účinky na zdraví. Ovoce a zelenina jsou neuvěřitelným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny – oba druhy jsou pro hormonální rovnováhu nezbytné a v živočišných potravinách se nevyskytují. Oranžová je bohatá na betakaroten, který zvyšuje schopnost těla předejít rakovině a  je důležitý při tvorbě progesteronu během těhotenství. Patří sem mrkev, sladké brambory (batáty), cantaloupe a mango. Žlutá je bohatá na vitamin C pomáhající zvládat stres. Patří sem většina citruových plodů. Fialová má vysoké množství rostlinného antibiotika působícího proti stárnutí, také má protizánětlivé účinky a schopnost snižovat hladinu krevního cukru. Patří sem hroznové víno a olivy. Červená má silný antioxidant s protinádorovými účinky a je velmi dobrým zdojem vlákniny. Jeden hrnek rajčat obsahuje 60% denní dávky vitaminu C při pouhých 37 kcal.

Živiny síly č. 6: Zelenina z čeledi křížatých (brukvovitých)

Nejlepší volba je brokolice. Zelenina z této čeledi má nepřekonatelné protinádorové vlastnosti. Obsahuje izotyiokyanáty, které zbavují tělo karcinogenů a pomáháhají zabránit rakovině – močového měchýře, děložního krčku, tlustého střeva, děložní sliznice, plic a prostaty. V brokolici, zelí a květáku se nachází sulforafan a ten tělu pomáhá zotavit se z poškození v důsledku diabetu. Mají vysoký obsah vody a vlákniny, které nás zasytí a může zvýšit schopnost spalovat tuk o 30%.

Živiny síly č. 7: Tmavozelená listová zelenina

Nejlepší volba je špenát. Listová zelenina obsahuje vlákninu a hořčík, snižuje riziko diabetu a napomáhá tvorbě hormonů štítné žlázy. Vitamin C, užitečný pro nadledviny, najdeme v římském salátu a listech vodnice. Vysoká hladina železa ve špenátu a mangoldu je skvělá pro okysličení svalů. Její rozpustná vláknina se považuje za „prebiotikum“ a to ve střevě působí preventivně proti zánětu.  Tato zelenina dokonce obsahuje i malé množství omega-3 tuků.

Živiny síly č. 8: Ořechy a semena

Nejlepší volbou jsou mandle a vlašské ořechy. Syrové ořechy a semena splňují všechny požadavky na správné malé jídlo. Pomáhají nás chránit před nemocemi srdce, diabetem a zánětem. Jejich pravidelná konzumace snižuje riziko infarktu o 60%. Nachází se v nich omega-3 kyseliny, antioxidanty, vláknina, L-arginin a hořčík. Proti hladu jsou obzvlášť dobré piniové oříšky, protože stimulují střevo k tvorbě hormonu sytosti. Lněné semínko působí proti zánětu a dýňové semínko je bohaté na zinek.

Živiny síly č. 9: BIO mléčné výrobky

Nejlepší volba je nízkotučný bílý jogurt bez příchuti.  I jeho malý nedostatek mění signály v buňkách pro spalování tuků a zpomaluje metabolismus. Ale nemá vliv jen na váhu, chrání také proti vzniku metabolického syndromu. Mléčné výrobky od zvířat, která se pásla, nemají žádná antibiotika ani hormony a mají víc omega-3 kyselin. Obsahují zinek, vápník a vitamin D. Jogurt má v sobě probiotika, která nás chrání před infekcemi a přemnožením kvasinek.

Živiny síly č. 10: Celozrnné obiloviny

Nejlepší volba je střídat ovesné vločky a ječmen. Mnoho celozrnných obilovin je ještě lepším zdrojem fytochemikálií a antioxidantů než některé druhy zeleniny – jsou účinnější v boji proti srdečním onemocněním a více než dvanácti druhům rakoviny. Vysoký obsah vlákniny v celých zrnech nám pomáhá k pocitu sytosti,  přispívá k vyléčení inzulinové rezistence a snižuje riziko výskytu diabetu typu II. Zkuste amarant, qinoiu a špaldu.

Lucie Jirásková

Kosmetička/vizážistka, milovnice domácího cvičení a zdravého životního stylu, fotomodelka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>