Vyvarujte se chybám v kuchyni

Kdo je zvyklý z domova na tradiční českou kuchyni od maminky, ten to bude mít se zdravým životním stylem možná těžší, protože staré zvyky se jen těžko předělávají a hlavně maminka má přece vždycky pravdu. Ovšem doba je jiná a i zvyky se mění. Zatímco někteří přichází s novými trendy, které slibují zázraky, jiní se vrací do přírody a zjišťují, že právě tam se skrývá to největší tajemství. Ano, mnohými zatracováno, přesto však skutečné jídlo, nutričně bohaté, co nám nadělila sama příroda.

Nejezte pořád to samé dokola, nebojte se experimentovat. Pokud se nemůžete vzdát výrobků z bílé mouky, omezte je alespoň na minimum. Celozrnné potraviny chutnají podobně, ale jsou zdravější a lépe vás zasytí. Nepijte sladké limonády a džusy, co jsou plné cukrů nebo umělých sladidel. Čistá voda (s citrusy, salátovou okurkou, či jiným čerstvým ovocem)  je nejlepší volbou pro zahnání žízně a přimíchaním ingrediencí v závorce jí dodáte i jemnou chuť. Nač kupovat dětem sladkosti, po kterých se akorát tloustne? Pokud jim chcete dopřát něco na zub, naučte je raději na ovoce a nemusíte je hned ládovat chemií.

Pro většinu z vás je čtení etiket zbytečné, některým stačí vidět jen přední stranu obalu, kde se často objevuje: bez přidaných barviv a konzervantů, což vás uklidní a výrobek si koupíte s tím, že je nezávadný. Ale není to pravda! Jestliže otočíte na zadní stranu obalu a pečlivě si pročtete složení, zjistíte, že je tam spoustu špatných věcí, které jsou jen schované pod jinými, pro laiky, méně hrozivými názvy. Zkuste si třeba najít, jaké nežádoucí účinky mají barviva obsažená nejen ve sladkostech pro děti. A to teď mluvíme pouze o jedné z přídavných látek, přitom jich v jednom výrobku najdete mnohem víc. Když jim je přestanete kupovat, nejenže ušetříte spoustu peněz za „svinstva“, ale  především ochráníte jejich zdraví.

Vykašlete se na všechna rychlá občerstvení, i když vás láká ta skvělá vůně, nenechte se na ni nachytat,  ani nepodléhejte těm výrazným chutím, které tak fantasticky ochutí celý váš pokrm. Je to všechno jen taktika výrobců, co se vám snaží prodat zboží, aby šlo na odbyt a vy jste se k němu vraceli. Cola, chipsy, sušenky, bonbony, pitíčka, bujóny, magi, podravka, marinády a spoustu dalších – to jsou vyhozené peníze – a ještě je z toho člověku zle. Typická věta: „To pak ale nemůžeš jíst vůbec nic. “ Nesmysl! Je toho hodně k dostání např. ve zdravé výživě, jen se o tom musíte informovat.

Co teda vlastně jíst? Jakékoliv výrobky bez obsahu chemie, BIO výrobky a výrobky s logem VÍM, CO JÍM. Na cenu však nekoukejte! Když si odpustíte cigarety, alkohol a cukrovinky, tak na to mít budete. Možná ušetříte i za doktory a za léky, protože se správnou stravou už nebudete mít oslabenou imunitu a tím pádem nebudete ani tolik náchylní k různým nemocem. Věřte tomu, je to opravdu jen o jídle. Odtrhněte se od kvantity a přejděte na kvalitu! Zkuste to a uvidíte, že už nebudete chtít jinak.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Zdravé potraviny a jejich využití

Kokosový olejVšichni jistě znáte olivový olej. Buď ho běžně používáte ve vaší kuchyni nebo jste o něm alespoň slyšeli. Je to zdravější verze běžného oleje. Ale říká vám něco kokosový olej? Tahle přírodní surovina je tak čistá, že má vnější i vnitřní použití. Ideální je pro citlivou a suchou pokožku, jeho jemnou vůni oceníte obzvláště při masážích, v zimě chrání pleť i rty před mrazem, v létě zase regeneruje pokožku po opalování. Lze ho využít jako výživnou masku na vlasy, balzám po holení a depilaci. A nejlepší na něm je, že se dá i jíst. Můžete si na něm usmažit řízky, olej se nepřipálí a ještě krásně provoní celý váš dům.

Recept s kokosovým olejem: Na pánvi rozpustíte lžičku kokosového oleje a osmažíte na něm jakékoliv libové maso, které si předtím naklepete. K tomu si dáte vaší oblíbenou přílohu (já volila zdravý bramborový salát bez majonézy – místo ní jsem použila bílý jogurt a pomazánkové máslo) a je to. Jednoduché, rychlé, zdravé, chutné!

 

Nedovedete si představit kávu nebo čaj bez cukru? Pak můžete sladit přírodním třtinovým cukrem, který je i o něco sladší než obyčejný cukr a hlavně to není jed. Kdo je zvyklý na umělé sladidlo, ať ho nahradí 100% extraktem stévie sladké, což je význámná léčivka z Paraguaye a přírodní nekalorické sladidlo. Hodí se jako úplná náhrada řepného cukru , má nulovou kalorickou hodnotu a nulový glykemický index, je tedy vhodná pro diabetiky. Ještě má navíc jednu pozitivní vlastnost, při běžném užívání potlačuje rozvoj bakterií způsobujících zubní kaz.

Stévie sladká

Některé zdravé potraviny vám nemusí chutnat. Proč? Protože vaše chuťové pohárky přelstila chemie. A tak vaše tělo postrádá spoustu význámných látek, které jsou důležité pro jeho správné fungování. O tom jsem se přesvědčila na vlastní kůži, když jsem jedla „normálně“. Dokud neochutnáte pravou chuť přírody, budete dál žít v domnění, že všechny ty upravované věci ze sáčku – čínské polévky, hotové omáčky, káva 3v1, granulované čaje atd – jsou v pořádku. Ale nejsou! Obnovte zdravé přírodní chutě a postupně se dopracujte k tomu, že vám opět zachutnají. Zkuste Matcha Tea - 100% zelený čaj, který je 10x silnějšní než běžný šálek zeleného čaje. Obsahuje nejúčinnější antioxidanty proti rakovině a výborně spaluje tuky. Při jeho konzumaci se zrychluje metabolsimus o 30-40% a často se využívá v boji proti obezitě. Může se přidat i do nejrůznějších jídel, dodá jim svou přirozenou smaragdovou barvu.

Matcha

Dalším přírodním sladidlem je javorový sirup. Hodí se pro oslazení koláčů, nápojů, jogurtů a dezertů. Ideální na polití pečiva a palačinek. Chuťově připomíná karamel. Dá se použít všude tam, kde se běžně používá cukr. Má blahodárné účinky, obsahuje spoustu vitaminů a také slouží jako prevence proti rakovině. Udělejte si ke svačině zdravý a chutný jogurt. Do kvalitního bílého jogurtu nasekejte hrst vlašských ořechů a lehce zakápněte javorovým sirupem.

Javorový sirup

Pokud máte raději ovocný jogurt, připravte si ho rychle a jednoduše sami (žádná éčka -žádné špatné cukry navíc). Jako základ použijte čistě bílý jogurt a do něj si nakrájejte jakékoliv čerstvé ovoce, které máte rádi. Výborný je banán, který je sladký sám o sobě, takže se nemusí ani přislazovat.

Totéž platí i u müsli. Nekupujte zapékané, je to samý cukr, raději volte sypané nebo si ho zapečte doma. Ovesné vločky nasypte na rozehřátou pánev, smíchejte s oříšky, ovocem, čokoládou – na co máte chuť- a lehce zapečte dokřupava. Vše záleží na vaší fantazii a fantazii se meze nekladou.

Lucie Jirásková

Kosmetička/vizážistka, milovnice domácího cvičení a zdravého životního stylu, fotomodelka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>