Nestačí jen cvičit, ale také správně jíst

Vydali jste se na cestu za lepší postavou, tzn. že je nezbytně nutné upravit i váš jídelníček. 80% úspěchu je ve stravování, zbylých 20% závisí na cvičení. Ale neberte to, prosím, jako dietu. Jedná se totiž o zdravý životní styl, který by měl být součástí života každého z nás. Bohužel realita je jiná. Většina populace je naučená žít nezdravě a možná nikomu ani nepřijde, že by mohlo být něco špatně, protože to je přece normální a dělají to tak všichni. Když se nad tím však zamyslíte, proč tedy nejste sami se sebou spokojeni?

Smažení

By: Joy

Protože do teď jste jedli, co jste chtěli, na co jste byli zvyklí? Nestravovali jste se pravidelně, ale až když vás přepadl náhlý hlad? Řekli jste si, že když nebudete tolik jíst, tak ani tolik nepřiberete nebo o to víc naopak zhubnete? Potom, když už vám bylo špatně z hladu, tak jste sáhli po kalorické bombě? (A najednou vaše tělo dostalo pořádnou dávku tuků a cukrů, které se automaticky uložily do tukových zásob, aby měly z čeho čerpat energii, až se zase rozhodnete celý den nejíst). V opačném případě jste se přejídali, deprese či nudu zaháněli jídlem a už jste ani nebyli schopni poznat, kdy máte dost? A nebo jste žili jen o sucharech a o vodě, potravinových doplňcích apod.?

Nemůžete od vašeho těla čekat, že s vámi bude spolupracovat, když děláte přesně to, co byste dělat neměli. Také tak milujete sladké? A čím víc ho máte, tím víc po něm toužíte? Přijde vám to jako droga? Tak si to pořádně oslaďte a doufejte, že budete mít krásně ploché bříško. Ano! Někdo má takové geny, že může plácat páté přes deváté a bude vypadat skvěle. Ale to zřejmě není váš případ, tak se s tím zbytečně netrapte, stejně to neovlivníte. Spíš se zaměřte na to, co můžete na sobě změnit a zkuste být na sebe trochu víc hodní. Princip je jednoduchý. Slaďte svou mysl s vaším tělem, pochopte jeho činnost a naučte se základním pravidlům, které opravdu fungují.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours
  • Snídaně je základ. Najezte se do hodiny po probuzení, i když nemáte hlad nebo chuť. Vaše tělo potřebuje nastartovat a udržet si zdravou váhu.
  • Stravujte se každé 2-4 hodiny, záleží na vás, jak vám to bude vyhovat nejlépe, ale začněte dodržovat pravidelnost.
  • Necpěte se na noc, poslední jídlo by mělo být nejpozději 2 hodiny před spaním, večer se vám zpomaluje metabolismus a všechny kalorie navíc se mění v tuk.
  • Jezte do syta, nepřejídejte se, ale ani nehladovte. Nedržte žádné diety a nikdy necvičte na lačno nebo s plným žaludkem, vždy si dejte minimálně 30-60 minut odstup.
  • Vybírejte si potraviny, které neobsahují žádné chemikálie. Pozorně čtěte etikety a nevěřte reklamám. Ke každému jídlu si přidejte kus ovoce nebo zeleniny.
  • Potřebujete dobré uhlohydráty, dobré bílkoviny a dobré tuky, aby vaše tělo bylo v hormonální rovnováze a pracovalo ve váš prospěch.
  • Dodržujte pitný režim. Mějte vodu stále po ruce, na viditelném místě, vypijte zhruba každou hodinu jednu skleničku. Jde jen o zvyk.
  • Odstraňte z vašeho dosavadního jídelníčku co nejvíc nepotřebných potravin, které vám jen škodí a nahraďte je těmi opravdovými , co vám aspoň budou zdraví prospěšné.

Špatné potraviny

Narušují váš metabolismus, díky němuž máte rozházené hormony, a tak si vaše tělo dělá, co chce. Což vám může způsobit spoustu zdravotních problémů, které se jen stupňují, a pak akorát ztratíte chuť do života, protože už nemáte na nic sílu. Vyvarujte se ztuženým tukům, rafinovaným obilovinám, kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy, umělým sladidlům, umělým konzervačním látkám a barvivům, glutamátům. Všechny tyto zpracované potraviny mají velký vliv na váš zdravotní stav.

Dobré potraviny

Pokud vyměníte špatné potraviny za ty dobré, vaše tělo se vzpamatuje z předchozího zmatku, který byl způsoben krmením falešnými potravinami a váš organismus bude konečně pracovat ve váš prospěch. Kromě toho se sníží i riziko různých civilizačních chorob až o 50% a je jen a jen na vás, zda dáte přednost chemii před skutečným jídlem, mezi které patří tyto živiny síly: luštěniny, cibuloviny, bobuloviny, maso a vejce, barevné ovoce a zelenina, zelenina z čeledi křížatých, tmavozelená listová zelenina, ořechy a semena, bio mléčné výrobky, celozrnné obiloviny.

Ještě než to celé zavrhnete s tím, že nebudete zobat zrní a chroupat zeleninu jako nějaká zvířata nebo, že nákup takových věcí vás přijde příliš draho, zastavte! Nejprve si zkuste sepsat seznam všeho, co začnete nově konzumovat, namísto toho, co jste konzumovali doposud, a důkladně si to celé propočítejte. Ve finále zjistíte, že naopak ještě ušetříte, protože zdravá výživa je sama o sobě sytější a tak už nebudete muset dokupovat nepotřebné zbytečnosti. A to je přece skvělé. Nemyslíte?

Lucie Jirásková

Kosmetička/vizážistka, milovnice domácího cvičení a zdravého životního stylu, fotomodelka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>