O čem mluvím, když mluvím o běhání

O čem mluvím, když mluvím o běháníHaruki Murakami je slavný japonský autor knih jako Norské dřevo nebo Kafka na pobřeží. Kromě spisovatelství je Haruki vytrvalostní běžec. Běhat začal až v pozdějším běhu, a přesto běhá již přes 30 let. Každý den uběhne 10 kilometrů a jednou do roka absolvuje maraton. Spatřit ho můžete také na triatlonových závodech.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Kniha zaujme tři typy čtenářů: autorovy příznivce, hledače receptu, jak se stát spisovatelem a nakonec běžce. Autor rozebírá přípravu na maraton v New Yorku. Popisuje svou přípravu, bolesti, stárnutí a tématy, které se mu honí v hlavě.

Haruki popisuje také ultramaraton na 100 km a odkrývá část svého soukromí. Vlastnil noční jazzový bar v Tokiu, ve kterém začal psát první texty. Nakonec bar ze dne na den zavřel a „stal“ se spisovatelem. V neposlední řadě autor probírá spisovatelství. Doba už podle něj nepřeje romantickým typům, ale tzv. spisovatelům – manažerům.

V originále se kniha jmenuje Hashiru koto ni tsuite kataru toki ni boku no kataru koto. Autor sepsal dílo mezi lety 2005 a 2007. Název vznikl jako variace na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce od Raymonda Carvera, jehož dílo přeložil do japonštiny.

Kniha má 176 stran a čte se velmi dobře. Nakonec stejně jako autor dospějete k tomu, že běhání je o vytrvalosti a neustálé disciplíně.

Mgr. Tomáš Matonoha

Mezi mé záliby patří běhání, posilování, fitness, zdravá výživa a cestování.

Štítky:,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>