Kniha Běh a maraton – úplný průvodce

Ať už s běháním chcete teprve začít, nebo již běháte několik let, je tato kniha od nakladatelství Knižní klub určena právě pro vás. Podtitul knihy „Jak běhat rychleji, chytřeji a dál“ přesně sedí, protože se v ní dozvíte spoustu praktických rad.

Běh a maraton - úplný průvodce - kolenoKniha je rozdělena na několik kapitol. Hned v první kapitole nazvané „Běžecká laboratoř“ se dozvíte vše o skladbě svalů, srdce, plících a dále anatomii těla (kyčel, koleno, střed těla atd.) na velkých a detailně propracovaných ilustracích.

V kapitole „Příprava na běh“ narazíte na vše potřebné před během, ale i po něm. Řeč je o výběru správné obuvi, oblečení, stravování a pitném režimu. Velmi užitečný je přehled cviků pro zahřátí před během a vychladnutí po běhu.

Jak napovídá název kapitoly „Plánování tréninku“, dozvíte se v ní, jak tréninky plánovat, základní principy, typy tréninku (volné běhy, zrychlování, dlouhé běhy, fartlek, vybíhání kopců, regenerační běhy, intervaly a běhy v anaerobním tempu) a také vzorové tréninky pro základní program, závod na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Obsahem kapitoly „Pracujte na své síle“  je přehled cviků pro posilování středu těla a dále cviky pro rezistenční trénink. Cílem těchto cviků je zvýšit sílu a tím posunout běžecké výkony na vyšší úroveň.

Předposlední kapitola „Závod“ shrnuje nezbytné informace, jak se připravit na závod, dodat tělu nezbytné palivo a udržovat zásoby tekutin, samotnou taktiku při závodě a regeneraci po závodě.

„Nezbytná údržba“ je závěrečná kapitola obsahující důležité informace o tom, jak se vyhýbat úrazům a pečovat o své nohy. Pro masáž je opět k dispozici přehled cviků s pěnovým válcem. Druhá polovina kapitoly informuje o obvyklých potížích způsobených během a dále obsahuje přehled častých úrazů včetně popisu symptomů, léčby a doby, kdy se můžete vrátit zpět k běhu.

Hodnocení

Běh a maraton - úplný průvodce - běžecký stylNa celkem 192 stranách v měkké vazbě obsahuje kniha souhrn všech důležitých informací o běhání. Svým obsahem je kniha určena pro běžce všech kategorií. Knihu budete otvírat, ať už budete chtít na trati zrychlit, zlepšit vytrvalost nebo vás začne něco bolet.

V knize se mi velmi líbí velké ilustrace anatomie těla v první kapitole a také přehled cviků včetně jejich popisu a přehledu svalů, které při cviku zabírají.

Knihu tedy určitě doporučuji všem běžcům. A pokud teprve chcete začít běhat, může být tato kniha skvělým pomocníkem v začátcích.

Mgr. Tomáš Matonoha

Mezi mé záliby patří běhání, posilování, fitness, zdravá výživa a cestování.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>