Born to Run – Zrozeni k běhu

Born to Run - Zrozeni k běhuKniha s podtitulem „Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa“ vypráví autobiografický příběh autora (Christopher McDougall), který díky zranění při běhu začíná objevovat tajemství běhů na dlouhé vzdálenosti (ultraběhy). Autor vypráví o Tarahumarech – kmenu obyvatel nehostinných Mexických kaňonů, kde vládne spalující horko. Tarahumarové jsou nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na naší planetě. Běhají v jednoduchých sandálech, pijí kukuričné pivo a přitom je netrápí žádné běžecké zranění.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Autor popisuje nejnáročnější závody na světě (padesátimílové, stomílové závody, běhy v extrémním vedru, závody v Leadville, Badwater, závody běžců a koní dohromady) a osobnosti těchto závodů. Zmiňuje také nejnovější vědecké poznatky, anatomii běžce a problematiku běžeckých bot. Dozvíte se, že velké obuvnické firmy (např. Nike) přiznávají, že moderní běžecké boty způsobují řadu zdravotních problémů. Tím se dostane až na diskuzi o běhu na boso.

Téměř v závěru knihy je odkryta evoluční historie – člověk byl zrozen k vytrvalostnímu běhu!

Kniha je velmi dobře čtivá a poutavá. Sálá z ní úplná radost z běhu a pozitivní energie. Po jejím přečtení se vám bude chtít jít ihned běhat! Rozhodně ji doporučuji všem běžcům a i těm, kteří o běhání někdy uvažovali.

Více informací o knize a samotném autorovi můžete nalézt na jeho webových stránkách – www.chrismcdougall.com. Tam také naleznete fotografie z výpravy a běhu s Tarahumary.

V běhání nejde o to, přimět lidi něco kupovat. Běhat se má jen tak.
Caballo Blanco

 

Mgr. Tomáš Matonoha

Mezi mé záliby patří běhání, posilování, fitness, zdravá výživa a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>