Poprvé ve fitku

Chystáte se do fitness centra a nemůžete se k tomu rozhoupat? Možná máte zbytečné obavy. Přečtěte si, co vás čeká, jak se poprvé ve fitku chovat a proč se nebát.

Strach z neznámého je přirozený. Pravděpodobně se nejvíce obáváte toho, jak budete v posilovně vypadat před ostatními. Možná nejste zvyklí, že by vás někdo viděl cvičit a netušíte, jak se jednotlivé přístroje ovládají a k čemu slouží. Pokud si myslíte, že vstoupíte a uvidíte pouze vypracované lidi, jak s přehledem zvládají každý přístroj a cvik, mýlíte se. Dnes existují fitka s velmi přátelskou a uvolněnou atmosférou, otevřená pro každého, kdo si chce zkrátka trochu zacvičit. Nevadí, pokud nemáte ukázkovou postavu, ani značkové sportovní oblečení dle nejnovějších trendů. A pokud vám vadí mužské pohledy, zkuste najít posilovnu speciálně pro ženy. Někomu vyhovuje větší anonymní posilovna, jinému zase komorní prostředí.

Co udělat před první návštěvou

Pokud nechcete jít poprvé nikam sami, zeptejte se svých známých, zda někdo nenavštěvuje posilovnu a zda by vás nevzal s sebou. Pokud nikoho takového neznáte, projděte si na internetu nabídky posiloven v okolí, prohlédněte si fotografie a zvolte si to, co vás nejvíce osloví a co na vás bude působit příjemně. Pokud vám cokoliv není jasné, můžete tam zavolat, napsat e-mail nebo se zeptat přímo při první návštěvě. Ta může být klidně nezávazná a můžete se jen podívat, jak to tam chodí.

První návštěva je pro mnoho lidí lepší s někým dalším. Následující tréninky ale raději absolvujte sami a nespoléhejte se na druhé. Je totiž možné, že pokud by ostatní odřekli trénink, mohli byste to brát jako výmluvu, proč taky nejít. Stanovte si svůj plán a plňte ho nezávisle na jiných.

— Velký výběr sportovní výživy —

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Informujte se, zda je ve fitku k dispozici osobní trenér a telefonicky si jej objednejte. První hodiny je lepší strávit pod dozorem někoho, kdo vám řekne co a jak, jak cviky provádět správně a k čemu který přístroj slouží. Nemusíte se bát, že si ublížíte a cvičení s trenérem je efektivnější. Mezi důležité informace patří samozřejmě i cena za všechny poskytované služby. Jestliže se vám bude ve fitcentru líbit, a chcete cvičit pravidelně, pořiďte si permanentku. Bude vás nutit do pravidelných návštěv, i když se vám zrovna nebude chtít, a je to taková pojistka pro to, abyste předčasně neskončili.

Co si vzít s sebou?

Základem je oblečení, ve kterém se cítíte pěkně a pohodlně. Pokud jste ostýchaví, tak spíš volte oděv nenápadný. Dobře si vyzkoušejte doma, zda vám vše padne. Zapomenout nesmíte na vhodnou sportovní obuv. Důležité je pití a malá svačinka po tréninku. Vezměte si minimálně dva ručníky, jeden do posilovny a druhý do sprchy. S tím souvisí i sprchový gel, šampon, hřeben a deodorant. Dobré jsou náhradní ponožky. Pokud máte, přibalte si rukavice na cvičení. Někomu dělá dobře cvičení při hudbě, poprvé mobil se sluchátky ale asi nevyužijete. Potřeba jsou peníze na vstup a případně i soupis tréninkového plánu.

Průběh návštěvy

Po vstupu se nahlaste na recepci, kde vám řeknou vše potřebné, ukážou šatny, sprchy a skříňky. Zaplatíte vstupné a obdržíte klíček od skříňky. V šatně se převléknete, věci necháte ve skříňce a s sebou si vezmete jen pití, malý ručník, případně mobilní telefon (s vypnutým vyzváněním) a mikinu. Počkáte, až se vás ujme domluvený trenér a můžete jít na to. První návštěva bývá seznamovací a zřejmě se při ní úplně nepředřete. Příště už ale můžete zabrat více.

Jak začít?

Dejte si malou svačinku maximálně hodinu před cvičení. Může to být třeba ovoce nebo kefír. Nezapomeňte na pitný režim před, při i po cvičení. Po tréninku doplňte vodu i minerály. Cvičit začínejte pozvolna. Pokud máte k dispozici nějakého trenéra, ten vám vše řekne. Pokud ne, nejprve se rozehřejte a protáhněte. Začínejte s jednoduchými věcmi a malou zátěží. Hned poprvé z vás nemusí téct pot proudem, spíše si vše osahejte. Nezapomínejte na správné dýchání. Vše zakončete zase protažením. Je dobré mít před návštěvou nějaký cíl a trochu si promyslet, co chcete procvičovat. Bez trenéra nebo člověka, který by vám poradil, to jde ale mnohem hůř.

Pár rad na závěr

Na lavice a stroje pod sebe dávejte z hygienických důvodů ručník, protože se budete potit. Všechny přístroje je třeba po cvičení uvést do původní polohy a nastavení. Své místo si vždy uklízíme a nenecháváme nepořádek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>