Sporty vhodné pro spalování tuků

Každým sportem a druhem pohybu dosahujeme trochu jiných výsledků. Proto si musíme jasně stanovit svůj cíl, abychom zvolily ty nejvhodnější aktivity k jeho dosažení. Chceme zpevnit určité partie? Nabrat svalovou hmotu? Zvýšit svou sílu? Nebo shodit přebytečná kila? Vrhnout se bezhlavě do cvičení bez strategie vám může zlepšit kondici, ale svého cíle asi nedosáhnete.

Je vaším přáním zhubnout a spálit podkožní tuky? Toužíte po pevné štíhlé postavě bez výrazně vyrýsovaných svalů? Pak si musíte vybrat vhodné cvičení. Není to jen jedno cvičení, jde o několik různých druhů pohybu, každý si určitě vybere co je pro něj nejpříjemnější, také je lze kombinovat.

Aerobní a anaerobní aktivity

Zbavit se podkožního tuku při zachování svalové hmoty spolu se zlepšením kondice a zpevněním postavy je touhou mnoha lidí. Nechtějí zvyšovat svalový objem, ale zkrátka vypadat lépe a cítit se zdravěji. Pokud je to i vaším cílem, měli byste se vyvarovat silových sportů a anaerobním činnostem (náročné posilování, vzpírání, sprint). Při anaerobní aktivitě, která je krátkodobá a intenzivní, se spotřebovává glykogen- pohotová energetická zásoba. To my ale nechceme.

— Podívejte se na velký výběr účinných spalovačů tuků

Pro účely hubnutí jsou důležité hlavně aerobní sporty. Ty jsou méně intenzivní, ale probíhají delší dobu. Zdrojem energie je zde hlavně tuk. Typická je jízda na kole a běh na delší trať.

Na pomezí jsou sporty jako aerobic, kondiční posilování nebo sporty bojové.

Pozor na spálené kalorie

Spálené kalorie se nerovnají spáleným tukům. Pokud se podíváme do tabulek, dočteme se, kolik kterým sportem spálíme kalorií. Jde ale o spálenou energii. Tělo ji bere buď hlavně z tuků u aerobní činnosti, nebo především ze sacharidů při anaerobní činnosti. Energie se může brát i z bílkovin a to je pak špatně. Automaticky tedy nemusí být sport s nevyšším množstvím spálených kalorií ten nejvhodnější pro hubnutí. K úbytku tuků dochází i u anaerobních sportů, ale jiným způsobem. My se budeme zabývat těmi, při kterých se tuk spaluje přímo.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Ideální sporty pro spalování tuků

Vytrvalostní běh a jízda na kole

Běh je jako pomocník v hubnutí klasickým pomocníkem. Běh na delší trať je pro tělo náročný a spálíte při něm mnoho kalorií, zejména tuky. Nesmíte ale běžet moc intenzivně a tepová a dechová frekvence moc stoupnout. Pokud zaberete příliš, začnete anaerobně spalovat sacharidy. Tělo samozřejmě vždy spaluje sacharidy jako první, ale záleží na tom, po jaké době přepne na tuky. Záleží to hlavně na naší trénovanosti. Čím máme větší vytrvalost, tím dříve přepneme na spalování tuků. U profesionálů je to téměř okamžitě a udržují se v aerobním pásmu i při mnohem menší námaze. U průměrného běžce nastává spalování tuků po dvaceti až třiceti minutách. Běhat musíme tedy minimálně půl hodiny a ne moc vysokým tempem. To samé platí i o jízdě na kole. Nejde o lámání rekordů, ale o délce aktivity a udržování intenzity v aerobním pásmu.

Skákání přes švihadlo

Finančně nenáročná a účinná aktivita. Nepotřebujete nic drahého ani moc prostoru. Zapojujete hlavně stehna a hýždě, ale i horní část těla pracuje. Postupně můžete volit náročnější skoky a vyšší tempo. I drobné obměny jsou na výsledku vidět.

Intervalový trénink

Je to velmi oblíbená záležitost, spojuje aerobní i anaerobní cvičení. Princip spočívá ve střídání fází s nižší intenzitou a fází s vyšší intenzitou. Součástí je i odpočinek. Aplikuje se hlavně na běh. Existuje mnoho šablon, kterými se můžete řídit. Najděte si tu, která vám bude vyhovovat, vyzkoušejte ji a případně obměňujte.

Tenis

Tento sport klade velké nároky na výdrž. Může vás bavit více než běh a posílíte především svaly horní poloviny těla, které při běhu moc nezapojujete. Jde ale o větší jednostrannou zátěž, takže je dobré jej kombinovat i s dalšími sporty, abyste zabránili svalové nevyváženosti.

Veslování

Veslovat můžete na vodě nebo na trenažéru. Zkombinujete spalování tuků a posilování svalů celého těla. Jde o příjemnou změnu, oproti běžným cvičebním strojům a pohybům. Potřebujete ale dostatek síly a vytrvalosti, abyste pohyb dobře ovládli. Posílíte svaly horní části těla, ale i spodní části trupu, hýždí a stehen.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>