CrossFit: Intenzivní cvičení pro všestranné sportovce

CrossFit je speciální cvičební program, který v sobě kombinuje vzpírání, atletiku, gymnastiku, kondiční cvičení a další prvky, které jsou těžce někam zařaditelné. U z názvu nám může být jasné, že půjde o průřez všemi sportovními disciplínami. Zaměřuje se na kondici a sílu a v dnešní době zažívá velký boom. O jeho účinnosti a náročnosti svědčí fakt, že je zařazováno k výcviku ve vojenských jednotkách a policejních akademiích. Cvičení je rozmanité a intenzivní. Cílem je zdatný a všestranný sportovec připravený na jakoukoliv fyzickou výzvu.

Zakladatelem CrossFitu je Greg Glassman. Jeho cílem bylo vytvořit cvičení kreativní, různorodé a v žádném případě ne rutinní. Sportovec by podle něj měl zkoušet stále něco nového, cvičit pravidelně a intenzivně. Zaměřil se i na zdravou stravu, která zamezí ukládání tělesného tuku. CrossFit může soužit jako pomocná příprava pro sportovce v jejich disciplínách, nebo se jím zabývají atleti, kteří chtějí být všestranní a uspět na speciálních soutěžích. Je vhodný i pro širokou veřejnost.

Jak vypadá trénink

crossfit

Každý trénink se skládá z jiných kombinací cviků, pokaždé se procvičuje jiná část těla. Délka tréninku závisí na individuální zdatnosti a kondici, protože bývá stanoven počet sérií a opakování, které se musí zvládnout.

Na začátku je vždy rozcvička, která probíhá velmi dynamicky. Je potřeba se protáhnout, a dále jsou zde zahrnuty například kliky, dřepy, shyby, skoky přes švihadlo a výskoky.

Tip: nepodceňujte regeneraci, vyzkoušejte aminokyseliny a BCAA

Následuje zvyšování síly a zlepšování dovedností. Sportovec zdokonaluje svůj výkon u těch cviků, které zatím nemá moc zvládnuty.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Hlavní částí tréninku je trénink dne (WOD – Workout of the day). U těchto aktivit je buď dán časový limit, po který se provádějí, nebo je stanoven počet opakování a nezáleží na celkovém čase.

Trénink končí podobně, jako začal, tedy protažením.

Pomůcky pro CrossFit

kettlebell

Používají se takové pomůcky, jako velké činky, švihadlo, hrazda nebo třeba medicinbal. Velmi oblíbené jsou vzpěračské osy, nejlépe z paměťové nebo klasické oceli s gumovými kotouči (bumper plates). Speciální cvičební pomůckou je kettlebell pro unikátní trénink. Jde o zvláštní druh činky, díky které se procvičíte opravdu všestranně, kombinuje se posilování i kardio trénink. Kettlebell se snadno přenáší, je kompaktní a umožňuje na rozdíl od činek klasických dynamické pohyby. V Crossfitové tělocvičně najdete také CrossFitovou klec, je to systém hrazd a odkládacího prostoru pro činky.

Komunita lidí, věnujících se cvičení CrossFit se neustále rozšiřuje. Na internetu můžete najít velké množství tréninků dne (neboli WODů). Každý z nich má svůj název, často se pojmenují po autorovi. CrossFit je sport velmi fyzicky náročný a není vhodný pro každého.

Nezapomínejte na regeneraci

Crossfit je jeden z nejnáročnějších sportů, které vůbec existují. Při WOD a soutěžích si často sáhnete až na dno svých fyzických sil. Abyste dosahovali čím dál lepších výsledků, je potřeba se soustředit i na dostatečnou regeneraci. Jen tak ve zkratce stojí za zmínku:Iron Horse proteiny

  • Dostatečný spánek
  • Vyvážená strava
  • Sportovní výživa (protein, BCAA, glutamin, vitamíny, minerály)
  • Strečink, masáže

 

Video „Co je crossfit?“

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>