Pilates stroje – tohle je, panečku, cvičení

V sérii článku o metodě Pilates se již dostáváme do finále. V předchozím článku jsem Vás navnadil na cvičení na Pilates strojích. Tato verze velmi oblíbeného cvičení se u nás začíná pomalu rozšiřovat, ale i tak jsou výhody této verze Pilates mnoha lidem stále ještě neznámé. Při prvním setkání s Pilates stroji se mnoho lidí zalekne, jelikož na ně působí jako „mučicí nástroje“. Již po první lekci však názor mění, cvičení na Pilates strojích popisují jako velmi prospěšné, že má hlavu a patu a nejde jen o nesmyslné opakování série cviků, o kterých ani neví, proč je cvičí a co jim to přináší.

Komu cvičení na Pilates strojích pomáhá

V předchozím článku o cvičení na podložce jsem uvedl odkaz na video, ze kterého je patrné, co Pilates na strojích dokáže. Na videu cvičí lidé s velkými pohybovými omezeními. I přesto se díky této technice a zkušeným Pilates instruktorům dokázali procvičit k tomu, že se mohou opět pohybovat a stále si užívat života. Teď si však představte, že když to pomohlo až v tak extrémních případech, jak může Pilates na strojích pomoci třeba relativně zdravým lidem. Těm, které pouze pobolívají záda, mají špatně pohyblivou páteř, bolí je krční páteř, pociťují různě lokalizovanou bolest při chůzi, mají plochá chodidla, problémy se svaly pánevního dna nebo si jen touží vyformovat postavu a shodit pár přebytečných kil.

—Velký výběr sportovní vyžívy—

Tajemství Pilates strojů

 Cvik „Pike“ na Pilates Combo ChairKouzlo cvičení na Pilates strojích se ukrývá ve faktu, že sestavy cviků a princip samotných strojů byl proveden panem Josephem Hubertusem Pilatesem s myšlenkou přirozeného pohybu, potřeby těla a dle různých pohybových omezení jeho tehdejších klientů (ochablé břišní svaly, skolióza, různá kloubní poranění, svalové přetížení, pooperativní následky atd.). Uvedené příklady jsou stále aktuální, a proto se dá považovat vytvoření těchto strojů a cviků za nadčasové, díky čemuž fungují již desítky let a budou fungovat nadále.

Při prvních zkušenostech se může zdát, že cvičení na Pilates strojích se moc neodlišuje od ostatních cvičení využívajících různé posilovací stroje. Nicméně pod touto rouškou se ukrývá cvičební systém – sestavy cviků – s hlubokou myšlenkou. V Pilates se totiž obecně neuvažuje o každém cviků jednotlivě, ale jako o celku, který vede k dokonale posílenému a protaženému tělu. A v případě cvičení na Pilates strojích to platí obzvlášť. Proto jsou výsledky s Pilates cvičením až neuvěřitelné.

První skupina Pilates strojů

Originální Pilates stroje se dají rozdělit do dvou skupin. První představují ty, kdy je cvičení na nich založeno na práci s odporem pružin. Mezi ně patří Reformer, Cadillac (Trapeze Table), Tower (Wall Unit), Chair, Ped-O-Pull a různé pomůcky na cvičení chodidel a posilování krku. Na většině z uvedených strojů se cvičí vleže na břiše, zádech a na bocích, vsedě nebo ve stoji, kdy cvičíte převážně proti zmíněnému proti odporu pružin. Ten se dá nastavit dle potřeb každého z nás, a proto je i Pilates na strojích vhodné pro každého. Zdůraznil bych zde, že Pilates na strojích je skvělou volbou také pro těhotné ženy.

Při cvičeních na nich se buď pohybujete, nebo udržujete nehybný vozík, dále může mít pružiny s oky uchycené na nohou, držíte je v rukou a vykonáváte pohyb, či stlačujete pedál chodidly nebo opět rukami. Záleží na každém stroji. Při práci na nich efektivně, intenzivně a rovnoměrně cvičíte a protahujete celé tělo, což vede k celkové rovnováze a k přirozené pohyblivosti. Cvičení na těchto strojích je velmi rozličné a těžko zprostředkovatelné slovy. Musí se to jednoduše zažít.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Cvik „Leg Circles“ na Pilates ReformeruNapříklad pro Reformer je typická jeho univerzálnost a je vhodný pro všechny. Cvičíte na něm převážně vleže, nebo vsedě a je například ideální pro lidi, kteří mají problém se srdcem a vysokým tlakem. Dá se na něm vybudovat výtečná pružnost, stabilita a síla. Cadillac a Tower jsou výborné pro celkové protažení. Převážně jej oceňují lidé, kteří potřebují protáhnout, rozpohybovat celé tělo a řešit svalovou nerovnováhu. Pilates Chair (je jí několik typů; původní jsou Wunda a Baby Chair) je skvělou volbou pro vybudování síly středu těla, zejména břišních svalů. Ještě jsem nepoznal stroj, díky kterému by se dala vypracovat až taková síla středu těla. Pokud ji totiž nemáte, tak Vás Pilates Chair okamžitě vyhodí ze sedla. O tom se již přesvědčilo mnoho „siláků“. Není však důvod se ji obávat. I ona lze nastavit dle aktuální úrovně každého cvičence. Ped-O-Pull je výborný pro propracování svalů horní poloviny těla a celkové rovnováhy.

Pilates milují i profesionální sportovci

Uvedené stroje spojuje, že rovnoměrně procvičují celé tělo a vedou k celkové a přirozené pohyblivosti našeho těla. Dále jako jedna z mála metod cvičí i chodidla, čímž se efektivně řeší například plochonoží, vbočené palce, po pravidelné cvičení mizí otlaky na chodidlech atd. Jelikož jsou chodidla odrazem stavu naší páteře, tak se řeší veškeré problémy související s páteří. Jako další nesmírnou výhodu vidím ve způsobu cvičení, který v Pilates branži označujeme jako „izolované pohyby kloubů“. V sériích cviků existují ty, které se přímo zaměřují na jednotlivé svalové skupiny ovládající velké klouby. Díky tomu si každý cvičenec uvědomí jejich pohyblivost a posléze se automaticky začne pohybovat jinak – lépe, zdravěji a efektivněji bez zbytečného zatěžování ostatních tělesných partií. V běžném životě se to projeví lepším stylem chůze, běžného pohybování a držení těla. Pokud sportujete, můžete si tak zlepšit techniku běhu, golfové a tenisové hry apod. Rozhodně se to týká i profesionálních sportovců a tanečníků, mnoho z nich již Pilates dávno cvičí.

Druhá skupina Pilates strojů

Druhou skupinou Pilates strojů jsou oblouky. Cvičení na nich je převážně zaměřeno na rozvíjení pohyblivosti a pružnosti páteře. Zde se řadí Spine Corrector, Ladder Barrel a další menší oblouky. Jsou výbornou cvičební pomůckou pro lidí s kyfotickým držením těla (jednoduše řečeno pro hrbící se lidi), pro vybudování síly zádových svalů a celkového protažení.

Cvik „Side Bend“ na Pilates Ladder BarreluCvičení na Pilates strojích je také specifické odlišným vedením lekce. Správně vedené lekce by se mělo účastnit maximálně šest klientů pod taktovkou instruktora, který během lekce necvičí. Ten lekci vede, posloupnost cviků a tempo určuje logicky dle potřeb skupiny cvičenců a hlídá správnou techniku provedení cviků, ať vede lekce k výsledkům. Je zde nutno uvést, že Pilates na strojích může být velmi nebezpečné, proto se Vám musí při této lekci instruktor opravdu věnovat. To je důvod, proč by neměl cvičit. I přesto se ale nenechte uvedenou nebezpečností odradit. Jen to chce najít místo, kde předcvičuje instruktor s opravdu kvalitním vzděláním a se zkušenostmi, díky čemuž si je případných rizik vědom. V neposlední řadě zde uvedu, že na Pilates strojích se necvičí v botách. Ten, kdo vede ke cvičení Pilates v botách, rozhodně nerozumí podstatě cvičební metody.

Výhody Pilates strojů by se daly popisovat na mnoha stranách. Já však doporučuji přímý zážitek, a proto všichni z vás, kteří chcete pro své tělo udělat něco opravdu přínosného, máte rádi zdravé a funkční cvičení, toužíte po opravdu silném, pružném a přitom přirozeně pohyblivém těle, tak zavítejte na lekci na Pilates strojích. Uvidíte, že Vás tyto jedinečné stroje mile překvapí.

Zde zkušenosti několika lidí:

„Cvičení na Pilates strojích mi protáhlo tělo a vyformovalo postavu. Zmizely mi bolesti kyčlí, zad a ramene, s kterými jsem měla dlouhodobé zdravotní potíže.“

Jana, 31 let, odborná referentka

„Vyzkoušela jsem již několik různých druhů cvičení, ale Pilates na strojích mě naprosto dostalo. Protáhla jsem se a posilnila i ty svaly, o kterých jsem do té doby netušila, že je vůbec mám, a zvedlo mi to nejen kondici, ale i dobrou náladu. Moje občasné bolesti zad i komplikace se zborcenou klenbou naprosto vymizely.“

Jana, 35 let, lektorka angličtiny

Před 23 lety jsem byla v pátém měsíci těhotenství operovaná na ILEUS – zauzlení střev. Vzhledem k pokročilému stavu těhotenství nedošlo po operaci k řádnému srůstu Přímého bříšního svalu, a proto jsem byla dvakrát přeoperována na plastické chirurgii. Tam mi přímé břišní svaly opravovali. Před třemi lety mi dokonce všívali do břicha i tzv. čtvereček pro posílení spojení svalů. Po celou dobu jsem měla veliké problémy s bolestí zad. Neustále jsem chodila na různé rehabilitace a na poslední jsem se dozvěděla, že mě bolí záda od nefunkčních břišních svalů a jako cvičení mi doporučili Pilates.

Začala jsem proto chodit na cvičení na Pilates strojích a během pár lekcí mě záda přestala bolet. Naučila jsem se břišní svaly používat a dodnes nemám se zády problémy.

Zuzka, 43 let, sedavé zaměstnání u počítače

Ing. Petr Šálek, Ph.D.

Pilates se věnuji od roku 2010, kdy jsou toužil poznat výhody cvičení. Musel jsem projít několik míst, než jsem natrefil na Pilates Academy pod vedením paní Sabongui – matky Pilates v Čechách. Ihned jsem cvičení propadnul. Poté následoval první několika měsíční instruktorský kurz, čímž započalo mé hlubší poznávání podstaty Pilates. Během kurzu jsem se potkal a začal spolupracovat s další výbornou instruktorkou a majitelkou Pilates centra, Kateřinou Vaňkovou. Té vdečím zejména za úžasné základy pro práci s Pilates stroji.

V roce 2012 jsem nastoupil do celosvětově nejprestižnější vzdělávacího Pilates programu pod vedením současné největší osobnosti ze světa Pilates, paní Lolity San Miguel, které probíhalo dva roky. V rámci programu jsem také působil jako překladatel a asistent paní San Miguel. Cvičení se věnuji pět let a jednoznačně mohu potvrdit, že jde o opravdu úžasnou cvičební metodu, která vede až k zázračným výsledkům a všem ji vřele doporučuji.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>