Pilates – cvičení pro vysněné tělo

Cvičební metoda Pilates se dostala téměř do všech částí naší země. Již plno lidí si na vlastním těle ověřilo, že jim cvičení Pilates odpomohlo od různých bolestí. Mnoha ženám bylo cvičení dobrým přítelem v průběhu těhotenství a také po porodu. Někomu zase Pilates pomohlo vyřešit různé poúrazové problémy a s nimi související pohybová omezení. Je zde spousta oblastí, kde Pilates pomáhá. Jde totiž o velmi komplexní cvičební systém, a proto je doporučováno mnoha odborníky a lékaři jako skvělá volba pro funkční a zdravé posilování a protahování celého těla. Nicméně i tento skvělý nástroj může být předáván ne zcela dobrým způsobem. Proto se mohou najít i lidé, kteří nemají s Pilates dobrou zkušenost. I přesto však není chyba na straně cvičební metody. O tom, jak najít správného instruktora, co vůbec cvičení Pilates představuje a jaké skrývá možnosti, Vás seznámím prostřednictvím série článků o Pilates.

Co je vlastně Pilates?

Pilates cvik „Single leg teaser“Pilates je ucelený cvičební systém, který se zaměřuje na posilování a protahování svalů celého těla, zejména skupiny břišních, zádových a hýžďových svalů. Ty se označují jako střed našeho těla (oblast lidské pánve), odkud vychází naše síla. Ideálně posílený střed těla zajišťuje fyzickou sílu a rovnováhu. Ta neodmyslitelně souvisí s pružností a pohyblivostí naší páteře. Proto jsou všechny Pilates cviky sestaveny tak, aby se rozvíjela její pohyblivost do všech směrů. Tím se myslí předklony, záklony, boční úklony a otáčení páteře při jejím současném protahování, což je v dnešní době obzvlášť důležité. Velká spousta lidí se pohybuje velmi málo, a tím jejich páteř jen a jen trpí. Pilates dále zahrnuje cviky pro posílení stability páteře. Máte-li totiž stabilní páteř, je v pořádku i vaše tělo. Ze své praxe mohu říct, že není snad nic lepšího, než se v rámci cvičení správně věnovat páteři.

Co Pilates přináší

Díky své komplexnosti řeší Pilates mnoho neduhů najednou. Již během jedné lekce Pilates zapojíte do pohybu celé tělo. Začnete posilovat svaly, o kterých doposud ani nevíte. Protahujete zkrácené svaly. Aniž si to uvědomujete, tak posilujete svaly pánevního dna, a odpomáháte si tak třeba od inkontinenčních problémů. Působíte pozitivně na svá chodidla a třeba si opět začínáte budovat spadlé nožní klenby. Po pravidelné cvičení zjistíte, že už vás nebolí záda, stojíte rovně, můžete chodit bez bolesti. Jednoduše vám opět začíná přirozeně fungovat tělo. V tom se ukrývá kouzlo Pilates. Cítíte se dobře, lépe vypadáte, jste štíhlejší, protaženější, vzpřímenější a ještě k tomu zdravě a správně posilujete. I když to může ze začátku trochu bolet, než svaly protáhnou a než se po dlouhé době nic nedělání zase rozpohybujete. Ale výsledek za to stojí a vaše tělo si tak skvělou péči jedině zaslouží.

Další výhodou Pilates je, že výborně působí i na dýchání. Během cvičení je kladen důraz na správný dech, a tím se zvyšuje kapacita plic, čímž dále působíte příznivě na srdce a ve výsledku opět na celé tělo. Může se to zdá až neuvěřitelné, opak je však pravdou. Pilates je jedinečné cvičení a za sebe jej považuji za malý zázrak, který ve správných rukou opravdu funguje.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Cvičení „footwork“ na Pilates stroji „Reformer“

Co všechno Pilates zahrnuje a trocha historie

Pilates je velmi rozličné. Cviky se provádějí na podložce na různých originálních Pilates strojích (reformer, cadillac, chair atd.). Klienti vnímají cvičení na podložce nebo stroji rozdílně. Nedá se říct, že by jedno z nich bylo lepší. Vše má své výhody a dohromady to dává celek – Pilates. Pro správného Pilates instruktora je nutná znalost jak cvičení na podložce, tak i na strojích, abych pochopil podstatu metody. Na klientovi je pouze to, jaký způsob cvičení mu vyhovuje a který způsob si zvolí. Výsledek je však zaručen.

Lolita San Miguel a Petr Šálek u pomníku J. H. Pilatese v Mönchengladbachu v Německu (květen 2011)A kde vůbec Pilates vzniklo? Cvičení je původem z Německa a jeho počátek se traduje od 20. let 20. století. Tvůrcem metody je Joseph Hubertus Pilates. Metodu nejprve nazýval Kontrologie a po jeho smrti dostala jméno po něm. Jako dítě byl J. H. Pilates velmi nemocný. Studiem různých východních systémů, anatomie a sledováním pohybu zvířat vyvinul cviky, kterými si dokonale posílil své tělo. Cvičení pak šířil dál, zejména mezi muže, pro které bylo nejprve zamýšleno. Metoda je však vhodná pro všechny, kdo chtějí mít zdravě silné a pružné tělo. Díky viditelným výsledkům metody J. H. Pilates trénoval různě v Evropě vojáky v První světové válce, policejní sbory, boxery, tanečníky a mnohé další. Před vypuknutím Druhé světové války se však rozhodl emigrovat do Spojených států amerických. Usadil se v New Yorku a odtud jeho metoda nabývala na stále větším věhlase. Se svou rodinou metodu dále rozvíjel a vyvinul unikátní a bezkonkurenční Pilates stroje. Během svého působení si vychoval i několik špičkových následovníků. Ti jsou označování jako „Pilates Elders“. Mezi nimi byly pouze dvě ženy, kterým dal oficiální certifikát opravňující je oficiálně učit jeho metodu. Této cti bylo dopřáno Lolitě San Miguel a Kathy Grant.

Není instruktor jako instruktor

V dnešní době však žije již pouze Lolita San Miguel. Má 80 let, vypadá skvěle, je stále vitální a své padesátileté znalosti a zkušenosti předává po celém světě. Jako vhodné mi přijde čtenáře obeznámit, že i několik Pilates instruktorů z Česka a Slovenska mělo tu čest s ní přímo pracovat a projít jejím dvouletým vzdělávacím programem. To je nyní staví na přední příčky mezi Pilates instruktory z celého světa. Mezi všemi instruktory je poznáte velmi jednoduše. Mají titul „Second Generation Pilates Teacher“, který zaručuje kvalitu vzdělání instruktora a zachování čistoty metody Pilates. Pokud instruktoři dosahovali během školení velmi dobrých výsledků, navíc obdrželi titul Lolita San Miguel Pilates MasterTM. Je mi ctí, že mohu být jedním z žáků Lolity San Miguel a dále si vážím, že Vás s metodou Pilates mohu seznámit.

Pilates je výbornou volbou pro správné cvičení. Navíc je důležité zachovávat jeho kvality a čistotu, aby všem stále přinášel svůj pozitivní efekt. Věřím, že mé články Vám pomohou na cestě, jak najít v různých koutech naší země místo, kde se cvičí správné a kvalitní Pilates, a vy si tak budete schopni odpomoci od různých bolestí pohybového aparátu, krku, migrén, špatné pohyblivosti kloubů a třeba jen zajistit příjemně strávený volný čas. Dnešní článek byl menším úvodem do metody. Příště Vás více obeznámím s principy Pilates, o cvičení na podložce a také o oblastech, kde Vám může Pilates pomoci.

Ing. Petr Šálek, Ph.D.

Pilates se věnuji od roku 2010, kdy jsou toužil poznat výhody cvičení. Musel jsem projít několik míst, než jsem natrefil na Pilates Academy pod vedením paní Sabongui – matky Pilates v Čechách. Ihned jsem cvičení propadnul. Poté následoval první několika měsíční instruktorský kurz, čímž započalo mé hlubší poznávání podstaty Pilates. Během kurzu jsem se potkal a začal spolupracovat s další výbornou instruktorkou a majitelkou Pilates centra, Kateřinou Vaňkovou. Té vdečím zejména za úžasné základy pro práci s Pilates stroji.

V roce 2012 jsem nastoupil do celosvětově nejprestižnější vzdělávacího Pilates programu pod vedením současné největší osobnosti ze světa Pilates, paní Lolity San Miguel, které probíhalo dva roky. V rámci programu jsem také působil jako překladatel a asistent paní San Miguel. Cvičení se věnuji pět let a jednoznačně mohu potvrdit, že jde o opravdu úžasnou cvičební metodu, která vede až k zázračným výsledkům a všem ji vřele doporučuji.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>