Dodržování bezpečnosti při běhání

Běh nepatří mezi příliš rizikové aktivity, ovšem opatrnosti není nikdy nazbyt. Ať už se pohybujete ve městě nebo v terénu, je potřeba dodržovat několik základních pravidel.

Vidět a zároveň být viděn

Běhat je dobré jen za dobré viditelnosti, především ve městě. Pokud přece jen chcete vyběhnout večer, brzo ráno nebo třeba za mlhy, buďte vybaveni reflexními prvky. Koupit můžete reflexní pásky na ruce, na nohy, čelenky, vesty, bundy, boty s reflexními prvky na patách, blikátka a mnoho dalšího. Pokud běžíme po tmě a nevidíme dostatečně, podvědomě snížíme své těžiště a přetěžujeme více záda a některé klouby. Je to proto, abychom v případě pádu zmírnili jeho následky. Proto není dobré běhat po tmě, pokud není cesta dostatečně osvětlená. Řešením může být i kvalitní čelovka, se kterou budeme běhat na dobře známých místech.

Sluchátka v uších

Mnoho lidí si k běhání pouští hudbu, protože se jim běhá lépe a motivuje je. Sluchátka v uších nás ale odtrhnou od reality. Můžeme přeslechnout auto nebo třeba kolo, jedoucí za námi. Druhá stránka věci je, že hudba může narušit náš běžecký rytmus, nesoustředíme se na správné dýchání a na pohyb jako takový. Běh vyžaduje naši pozornost. Ve městě je pouštění hudby nebezpečné, a v přírodě je zase škoda nevychutnat si ticho.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Běh po vhodném povrchu

Pokud běžíte pouze po silnici, zvolíte trochu jinou obuv, než když se vydáte běhat po nerovné lesní cestě a kamenech. Minimalizujete tak riziko úrazu a poškození kloubů. Rovněž při náledí je třeba se dobře rozmyslet, zda jsme dobře vybaveni. Pokud ne, raději běhání pro jednou vynecháme.

Bezpečnost pro ženy

Ženy by neměly běhat v opuštěných lokalitách samy, lépe je běžet v páru (s kamarádkou, přítelem…) nebo se pohybovat na více frekventovaných místech. Jako „ochránce“ může fungovat i větší pes, který bude běhat s vámi. Pokud uvidíte před sebou někoho podezřelého, plynule změňte směr a pokračujte v běhu na nějaké frekventovanější místo.

Běhání po silnici

Pokud už musíte vyběhnout na silnice, snažte se vybírat ty s co nejmenším provozem. Běžet musíte podle pravidel silničního provozu, tedy po levé straně vozovky. Vždy raději předvídejte a držte se co nejvíce kraji. Rozhodně nezapomínejte na výrazné oblečení a reflexní prvky. Pozor dávejte o to větší, když je námraza nebo mokro.

Stát se může cokoliv a kdekoliv, ale není třeba se běhání venku vzdávat. Je to přece jen mnohem zábavnější, než na běžeckém páse. Určitě je lepší s sebou nosit mobil, kdyby se cokoliv přihodilo, hlavně pokud běháte na delší vzdálenosti.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>