Chemická svinstva versus živiny síly I.

Neustále se všude mluví a píše o tom, co je pro naše tělo dobré a co špatné, jak nás výrobci potravin šidí a klamou, jak jsme pořád tlustí a nemocní. Pojďme si všechny tyto informace shrnout a zařídit se jinak, lépe, abychom žili dlouhý a kvalitní život bez jakýchkoliv omezení. Udělejme to hlavně pro sebe, protože na nás samotných nejvíc záleží. Buďme pro ostatní příkladem a naučme to i naše děti.

Vyhněte se chemii. Za A) brání vám v hubnutí, z chemikálií v jídle se tloustne. Za B) tyto obezogeny poškozují metabolismus a vyvolávají různé nemoci. Jak jsem již zmiňovala v článku Nestačí jen cvičit, ale také správně jíst, jedná se o tyto škodlivé látky:

Svinstvo č. 1. Ztužené tuky

Používají se k prodloužení trvanlivosti, ale patří mezi nejnebezpečnější látky. Zvyšují hladinu cholesterolu, přispívají k diabetu, zvyšují riziko infarktu, nemocí srdce a mrtvice. Najdeme je ve ztužených rostlinných olejích, v margarínu, chipsech a krekrech, pečených výrobcích a ve většině rychlého občerstvení.

Svinstvo č. 2. Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS)

Je vysoce rafinované sladidlo a velký zdroj kalorií. Zvyšuje cholesterol, přispívá k obezitě, diabetu a poškozuje tkáně. Najdeme ho v nealko nápojích, většině zpracovaných potravin, chlebu, bonbonech, ochucených jogurtech, salátových dresincích, zavařené zelenině a cereáliích.

Svinstvo č. 3. Umělá sladidla (sukralóza, aspartam a sacharin)

Jakékoliv sladidlo v malé barevné krabičce obsahuje neurotoxiny a karcinogeny vyvolávající víc nežádoucích reakcí než všechny ostatní potraviny dohromady. Tyto chemikálie vyvolávají nutkavé chutě na cukr a tím způsobují obezitu. Také je o nich známo, že snižují inteligenci, narušují krátkodobou paměť a můžou vyvolat celou řadu potíží včetně mozkových nádorů, nemocí jako lymfom, diabetes, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, fybromialgie a chronická únava vedoucí k emočním poruchám, jako je deprese a záchvaty úzkosti, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zmatenost, migrény a epileptické záchvaty. Najdeme je ve většině dietních potravin nebo potravin bez cukru (limonády, dezerty, žvýkačky bez cukru, mixovaných nápojích, přípravcích na pečení, sladidlech, cereáliích, bonbonech na osvěžení dechu, žvýkacích vitaminech a zubních pastách).

Svinstvo č. 4. Umělá barviva (červeň č. 40, žluť č. 6, modř č. 1 a 2)

Barviva jsou spojována se vším od hyperkinetické poruchy (ADHD) přes poškození chromozomů po rakovinu štítné žlázy, která je životně důležitá pro metabolické funkce. Najdeme je v bonbonech, nápojích, cereáliích, sýru, pekařských výrobcích a zmrzlině.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

Svinstvo č. 5. Dusičnan a dusitan sodný

Dusičnany jsou konzervační látky a ochucovadla. Dusitany se používají také k barvení potravin. Obě složky jsou v trávicím traktu silně karcinogenní a působí zmatek ve vnitřních orgánech, zejména v játrech a slinivce. Dusitan sodný je toxická látka, která však nebyla ještě zakázána. Používá se jako fixátor barvy, aby staré a zvadlé maso vypadalo čerstvé a svěží. Najdeme je ve slanině, šunce, párcích, lančmítech, nakládaném mase, nářezech, uzených rybách a jiném zpracovaném mase.

Svinstvo č. 6. Růstové hormony (rBST, rBGH)

Umělé hormony jsou podávány konvenčně chovanému hovězímu dobytku a přidávány do krmení. Dělá se to kvůli zvýšení dojivosti a proto, aby zvířata přibrala na porážku v co nejkratší možné době. S těmito hormony souvisí tloustnutí a předčasná puberta. Najdeme je v mléčných výrobcích a mase, které nejsou bio.

Svinstvo č. 7. Glutamát sodný

Je aminokyselina používající se ke zvýraznění chuti polévek, salátových dresinků, mražených výrobků a mnoha jídel v restauracích. Je to známý excitotoxin, látka nadměrně stimulující mozkové buňky v hypotalamu, způsobující poškození nebo smrt. Hypotalamus řídí hlad, glutamát působí na neurologické cesty v mozku, vypíná funkci „Mám dost“ – vyvolává zvýšený hlad a nutkavé chutě. Jeho pravidelná konzumace způsobuje řadu nežádoucích účinků, jako je deprese, dezorientace, poškození očí, únava, bolesti hlavy a obezita. Velmi často se skrývá pod názvem kaseinát sodný, hydrolyzované droždí, hydrolyzovaná rostlinná bílkovina nebo autolyzované droždí. Najdeme ho v jídlech z čínských bister a restaurací, v mnoha malých jídlech, chipsech, sušenkách, koření, konzervách, lančmítech, polévkových a mražených výrobcích.

Svinstvo č. 8. Butylhydroxyanisol (BHA) a butylhydroxytoluen (BHT)

Jsou konzervační látky zabraňující tomu, aby potraviny změnily barvu a chuť a kazily se. Primárně působí na neurologický systém mozku, což může vést ke změně chování, narušení funkce hormonů a tvorbě karcinogenů, které způsobují rakovinu. Najdeme je v bramborových chipsech, žvýkačkách, cereáliích, mražených párcích, obohacené rýži, sádle, margarínu, bonbonech a želé.

Svinstvo č. 9. Antibiotika

Jsou běžně podávána chovným zvířatům jako prevence infekcí hrozících jim v nelidských podmínkách chovu, a aby rostla víc a rychleji než normálně. Nadměrné užívání antibiotik velmi přispívá k tloustnutí, jak u zvířat, tak i u lidí. Nízké a stabilní dávky mohou vyvolat neobvyklou aktivitu v genech, a také zabíjí ve střevech „hodné“ bakterie vstřebávající vitaminy a minerály. Při jejich častém nadužívání vznikají „supermikroby“ (mikroorganismy odolné vůči antibiotikům) a také hrozí kvasinkové infekce, syndrom zvýšené propustnosti střeva a dalšími obtížemi. Najdeme je v mase z konvenčně chovaných zvířat a v rybách z chovů.

Svinstvo č. 10. Pesticidy

Narušují endokrinní systém a metabolismus funguje špatně. Jejich působení hraje roli v dětské obezitě, ale podobné účinky má i na dospělé. Najdeme je ve většině ovoce a zeleniny, která není bio.

Lucie Jirásková

Kosmetička/vizážistka, milovnice domácího cvičení a zdravého životního stylu, fotomodelka a spisovatelka.

Comments

  1. By Tina

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>